PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3323 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 13
Użytkowników online: 0
RSS

Trzęsienie ziemi w Hiszpanii
Opcje newsa
SP EmComW godzinach wieczornych dnia 11 maja dwa trzęsienia ziemi o sile 4.4 i 5.2 w skali Richtera uderzyły w regionie Murcja (południowo-wschodnia Hiszpania), powodując co najmniej 8 ofiar śmiertelnych oraz 167 rannych. Rząd hiszpański uruchomił Krajowy Plan Kryzysowy związany z trzęsieniem ziemi, wysyłając do strefy objętej kataklizmem następujące zasoby: oddział wojskowy do zadań w sytuacjach kryzysowych (225 osób wyposażonych w sprzęt ratowniczo-poszukiwawczy), oddziały policji i straży obywatelskiej (400 osób oraz psy SAR do pracy pod gruzami, dwie ciężarówki do zadań specjalnych i trzy śmigłowce).

Hiszpański Czerwony Krzyż wysłał 24 karetek pogotowia, 3 szpitale polowe oraz 6 drużyn do zapewnienia obsługi obiektów schroniskowych dla 3750 osób. Miejscowa policja, straż oraz zespoły ratunkowe pracują w całym regionie dotkniętym klęską żywiołową.

Szacuje się, że około 20.000 osób spędziła noc poza swoimi domami z powodu wstrząsów wtórnych o sile od 0.7 do 4.0. Lokalny szpital w Lorca został ewakuowany z powodu naruszenia konstrukcji budynku.

REMER (Red Radio Emergencia, de Radio Network Emergency) wspomaga działania hiszpańskiego centrum zarządzania kryzysowego (DGPCE). Krótkofalarska łączność radiowa została uruchomiona na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi jako jeden z nadzwyczajnych środków łączności ujęty w Krajowym Planie Kryzysowym na wypadek trzęsienia ziemi. Grupa REMER korzysta z łączności w zakresie VHF (direct oraz przemienniki) w celu zapewnienia komunikacji ze służbami oraz innymi podmiotami biorącymi udział w akcji ratunkowej. Na KF uruchomiono łączność dla bezpośredniego przekazywania informacji do krajowego centrum zarządzania kryzysowego (DGPCE) w Madrycie.

Firmy telekomunikacyjne działające w Hiszpanii udostępniły 6 mobilnych stacji bazowych telefonii komórkowej w celu dostosowania się do spodziewanego wzrost ruchu GSM.

W związku z trudną sytuacją i ograniczeniami z jakimi muszą zmierzyć się krótkofalowcy z Hiszpanii bardzo proszę aby w przypadku usłyszenia na falach krótkich stacji z obszarów dotkniętych kataklizmem wpierw uważnie posłuchać czy nie jest to łączność w ramach akcji ratunkowej i nie utrudniać ich działań poprzez ich wywoływanie. W przypadku usłyszenia należy również bezwzględnie zwolnić zajmowaną częstotliwość.

Rafał Wolanowski SQ6IYR - EmCom Manager PZK,
Greg Mossop G0DUB - IARU Reg. 1 EmCom Co-Ordinator
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,346,522 Unikalnych wizyt