PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3323 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Konferencja w MAiC
Opcje newsa
Informacja prezesa PZK (SP7CBG)Konferencja w MAiC

W dniu 27 sierpnia br. trzyosobowa delegacja PZK oraz przedstawiciele innych stowarzyszeń radioamatorskich, uczestniczyli w dodatkowych konsultacjach społecznych do projektu Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej.

W wyniku tych konsultacji jako jeden z ważniejszych, uzgodniony został zapis umożliwiający pracę radiostacji amatorskich poza miejscem ich stałego zainstalowania, z mocami wyjściowymi urządzeń nadawczych określonymi w indywidualnych pozwoleniach radiowych.

Dużą kontrowersję wzbudziła propozycja MAiC uniemożliwiająca pracę urządzeń amatorskich z obiektów latających (samolotów, balonów, motolotni itp.). Ta sprawa jest jeszcze otwarta i decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się MAiC z rozwiązaniami w tym zakresie w innych krajach.

Kolejną decyzją to dodanie zakresu częstotliwości 14000-14350 kHz do pozwoleń kategorii 3. Jednocześnie zostaje podtrzymana propozycja ograniczenie mocy wyjściowej urządzeń nadawczych dla tej kategorii do 100W.

Uwzględnione zostały również propozycje dotyczące pozwoleń kategorii 1 dla osób prawnych - wydłużony został okres ważności pozwoleń tzw. klubowych do 10 lat, przyjęto propozycję zapisu określającego wymogi uzyskania pozwolenia tej kategorii - zgoda od jednej do trzech osób przy jednoczesnej likwidacji zapisu o kierowniku stacji.

Jest również zgoda na szkolenie osób nie posiadających odpowiednich uprawnień na stacjach będących w użytkowaniu osób prawnych.

Poza wymienionymi przyjęto również szereg poprawek zaliczanych do tzw. "porządkujących".

Podczas prowadzonych konsultacji przedstawiciele MAiC często powoływali się na zapisy dokonane w nowym projekcie rozporządzenia. Niestety, pomimo kilkukrotnych próśb ze strony PZK, nie został on udostępniony podczas spotkania. W związku z zaistniałą sytuacją , po wieczornych wewnętrznych konsultacjach oraz porannych w dniu następnym, wystąpiłem z pismem oficjalnym do Pana Ministra Trzaskowskiego o udostępnienie tegoż dokumentu wszystkim organizacjom krótkofalarskim jeszcze przed jego oficjalnym podpisaniem. Oczekujemy na oficjalną odpowiedź w tej sprawie.

Jerzy Jakubowski SP7CBG
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,347,092 Unikalnych wizyt