Otwarte Mistrzostwa Polski - Skierniewice 2008
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-11-25 / 01:16
W dniach 26-29. czerwca 2008 odbyły się w Skierniewicach Otwarte Mistrzostwa Polski w szybkiej telegrafii. Komitetowi organizacyjnemu przewodniczył Alfred Cwenar SP7HOR. W zawodach wzięli udział zawodnicy z kilku krajów europejskich. Najliczniejszą reprezentację mieli jednak gospodarze. W związku z problemami wizowymi nie zameldowały się oczekiwane reprezentacje Białorusi i Ukrainy. W oficjalnym otwarciu mistrzostw wziął również udział prezes PZK, Piotr SP2JMR.

Miejscem zawodów był Zespół Szkół Zawodowych nr 3 w Skierniewicach, ze świetnie wyposażonymi pracowniami komputerowymi. Sprawnie działająca sieć komputerowa była niezbędna dla przeprowadzenia konkurencji odbioru. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewniała bursa szkolna. Pół dnia poświęcono na wycieczkę po okolicy: odwiedziny w Żelazowej Woli, miejscu narodzin Fryderyka Chopina i w Muzeum Ludowym rodziny Brzozowskich w Sromowie. Muzeum gromadzi rzeźby ludowe, autorstwa głównie nieżyjącego już ojca rodziny oraz eksponaty związane z regionem: wycinanki, papierowe pająki, sprzęt rolniczy. Dla uczestników z innych krajów było to ciekawe spotkanie z polską kulturą.

Mistrzostwa przeprowadzane były zgodnie z regulaminem IARU, co oznacza między innymi:
1. cztery konkurencje: nadawanie, odbiór (litery, cyfry, tekst mieszany), odbiór znaków w programie Rufz, pracę w pile-upie w programie Morse Runner
2. podział na dziewięć kategorii wiekowych: młodzik, młodziczka, junior, juniorka, kobiety, mężczyźni - niezależnie od wieku, senior, seniorka (powyżej 40 lat) i senior powyżej 50 lat.
3. udział sędziów międzynarodowych.

W Skierniewicach zaproszonym sędzią międzynarodowym był szef grupy roboczej ds. szybkiej telegrafii Regionu 1 IARU, Oliver Tabakovski Z32TO. Jego wizyta pomogłą nawiązać bliższą współpracę między telegraficzną ekipą ze Skierniewic, PZK i grupą roboczą ds. szybkiej telegrafii naszego regionu IARU.

Na zdjęciach:

Zapraszamy wszystkich na przyszłoroczne mistrzostwa - jak widać na zdjęciu, pucharów do rozdania jest jeszcze sporo. Aktualne światowe wyniki w szybkiej telegrafii prześledzić można na stronie http://www.iaru-r1.org
Polskie osiągnięcia nie są póki co w ten sposób katalogowane, ale zawsze warto równać do najlepszych, hi.

SP5HNK