Aliasy adresów poczty elektronicznej dla członków PZK.
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-02-22 / 01:35
Aliasy kont poczty elektronicznej dla członków PZK.

Co to jest alias?
Alias pocztowy jest to inna/dodatkowa nazwa konta pocztowego.
Aliasem nazywamy dodatkowy adres poczty elektronicznej (email) skojarzony z podstawowym kontem pocztowym lub przekierowujący pocztę na takie konto.

Przykładowo. Ktoś posiada konto sp0xyz@wp.pl
Aliasem będzie adres sp0xyz@pzk.org.pl przekierowujący pocztę na adres sp0xyz@wp.pl

Email wysłany na adres sp0xyz@pzk.org.pl "wyląduje" na koncie sp0xyz@wp.pl

Po co stosuje się aliasy?
Po pierwsze, aby ujednolicić w ramach struktury organizacyjnej format adresów email.
Tak jak standardem poczty elektronicznej wśród polskich krótkofalowców stały się konta i adresy poczty na serwerze wp.pl, tak standardem dla członków PZK powinny być adresy w domenie pzk.org.pl.

Powód drugi. Jest to ułatwienie życia i eliminacja pomyłek przy podawaniu "egzotycznego" adresu email.

Powód trzeci. Z pobudek prestiżowych. Jeśli ktoś utożsamia się z daną organizacją z definicji powinien mieć adres poczty elektronicznej w domenie organizacji lub co najmniej aliasa.

***
Zasady przyznawania aliasów poczty elektronicznej na serwerze Polskiego Związku Krótkofalowców.

Na wniosek zainteresowanego członka PZK skierowany do Administratora PZK.
Na adres: admin(at)pzk.org.pl

Warunkiem uzyskania aliasa w domenie pzk.org.pl jest posiadanie konta poczty elektronicznej
w standardzie określonym w komunikacie administracyjnym z dnia 1.02.2010 oraz adresu email wpisanego do systemu ewidencji OSEC. (Należy posiadać konto w standardzie znak@domena). Konto powinno wyczerpywać znamiona stabilności, tak, aby nie powodować niepotrzebnej konieczności zmian adresu konta. Większość kont u "dużych" operatorów ma takie znamiona (wp.pl, onet.pl, gmail.com, etc.).

Przy okazji informuję na dzień dzisiejszy nie ma możliwości założenia wszystkim członkom PZK z "urzędu" aliasów. Jest to niewykonalne organizacyjnie. Także jest zbyt absorbujące dla administratora, którego zasoby czasowe zostały dawno wyczerpane.

Nie ma też możliwości założenia kont pocztowych dla wszystkich członków PZK z powodów jak wyżej, ale również i głównie z powodu braku takich możliwości technicznych.

PZK może podjąć decyzję aby każdy członek PZK  "z urzędu" posiadał konto email w domenie PZK i na serwerze PZK, ale jest to decyzja strategiczna i wiążąca się z przyznaniem na ten cel środków finansowych. Środki te są niezbędne na zakup sprzętu lub wykupienie odrębnego pakietu u operatora i zatrudnienie administratora zajmującego się tylko i wyłącznie obsługą kont pocztowych.

Administrator portalu PZK
Zygmunt Szumski SP5ELA