Kolejne informacje powodziowe z Tajlandii
Dodane przez SP6RW dnia 2011-10-18 / 02:53
Jak informuje Tony Waltham HS0ZDX (EmCom Manager 3 Regionu IARU), liczba ofiar najbardziej niszczycielskiej powodzi w Tajlandii od 60 lat, wzrosła prawie do 300. Szacuje się, że dotkniętych kataklizmem zostało prawie 3 miliony ludzi. Powódź spowodowała poważne szkody w rolnictwie oraz innych branżach. Wiele wiodących fabryk na północ od Bangkoku zawiesiło produkcje aż do czasu poprawienia sytuacji. Utrudnieniem jest sezonowy przypływ, który utrudnia wpływ wód powodziowych do morza.

Krótkofalowcy na terenach dotkniętych katastrofą biorąc udział w akcji ratunkowej m.in. poprzez zapewnienie łączności, pomagają ofiarom z dotkniętych obszarów. Główna stacja HQ RAST, nadaje pod znakiem HS0AC , natomiast specjalny ośrodek pomocy powodziowej pod znakiem HS0AB, który zostały usytuowany w Bangkoku (Don Mueang Airport). Ze względu na duże ilości wód powodziowych oraz ciągłe opady deszczu sytuacja jest dynamiczna.

Krótkofalowcy biorący udział w akcji korzystają z ustalonych częstotliwości, tj.

144,900 MHz,
145.000 MHz ,
144,9375 MHz,

jak również w zakresie KF, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę: 7,060 - 7.063 MHz.

Oto film przedstawiający pracę stacji HS0AB w Don Mueang Airport w Tajlandii:
http://www.youtube.com/watch?v=1m84ZW1xH8s

RAST składa podziękowania dla IARU za przekazywanie informacji o katastrofie oraz częstotliwościach wykorzystywanych przez krótkofalowców w ramach akcji ratunkowej.

W przypadku usłyszenia stacji z obszarów dotkniętych kataklizmem należy wpierw uważnie posłuchać czy nie jest to łączność w ramach akcji ratunkowej i nie utrudniać ich działań poprzez ich wywoływanie. W przypadku usłyszenia należy również bezwzględnie zwolnić zajmowaną częstotliwość.

Pozostałe informacje SP EmCom pod adresem: http://emcom.pzk.org.pl/

Info:

Rafał Wolanowski SQ6IYR, EmCom Manager PZK
Greg Mossop G0DUB, EmCom Manager 1 Regionu IARU
Jim Linton VK3PC, EmCom Manager 3 Regionu IARU
Ken Yamamoto JA1CJP, Sekretarz 3 Regionu IARU