Informacja Prezesa PZK z dnia 26.03.2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-03-26 / 18:48
Koleżanki i Koledzy
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, wszystkim Wam, Waszym Rodzinom i najbliższym składam najlepsze życzenia zdrowych i wesołych Świąt, smacznego jajka i mokrego, ale bez przesady, dyngusa.

Teraz nieco z innej beczki. Pomyślnie dla nas, krótkofalowców zakończyła się konferencja w Sejmie RP. Jej przebieg oglądało on-line wiele osób, nie tylko krótkofalowców. Informacja o jej przebiegu ukazała się również w wielu środkach masowego przekazu, również na stronie I Regionu IARU. Zagraniczni uczestnicy konferencji przesłali podziękowania za jej zorganizowanie do Marszałka Senatu i Pana Senatora Czeleja, również i dla mnie osobiście oraz dla członków PZK wpłynęły od nich  bardzo ciepłe i miłe podziękowania.

 I wydawało się, że nareszcie możemy spokojnie kontynuować podjęte przez środowiska radioamatorskie wspólne działania. Dlatego zaskoczeniem było, gdy na stronach OPOR-u ukazała się budząca we mnie kontrowersje informacja dotycząca zakończenia konsultacji społecznych projektów rozporządzeń w sprawie świadectw operatorskich oraz pozwoleń radiowych. Z wielką przykrością przeczytałem fragment tekstu dotyczący działalności PZK, a konkretnie działań podejmowanych przez wiceprezesa PZK Piotra SP2JMR, który nie ukrywam jest moją przysłowiową „prawą ręką”. Rozumiem, że Kolegom z OPOR-u nie podoba się z różnych przyczyn projekt rozporządzenia opracowany przez PZK – mają do tego prawo. W takim samym stopniu członkom PZK nie odpowiada projekt rozporządzenia opracowany przez OPOR, projekt, który zdaniem wielu, praktycznie niewiele nowego wnosi do obowiązujących przepisów i wprowadza wiele kontrowersyjnych zapisów, o czym informowałem swego czasu Kolegę Marka Ruszczaka SP5UAR, po zapoznaniu się z jego listem otwartym skierowanym do mnie osobiście i do Prezydium PZK.

Ale nie o tym chciałem teraz pisać. Stawiam sprawę w sposób jasny – od dnia dzisiejszego każdy atak skierowany przeciwko komukolwiek z członków władz PZK, a także organizacji, które PZK reprezentuje na mocy podpisanych porozumień, będę traktował jako atak skierowany osobiście przeciwko mnie i przeciwko organizacji, której jestem Prezesem. Wielokrotnie podkreślałem, że nie chcę żadnej wojny, żadnego wzajemnego obrzucania się błotem, będę rozmawiał z każdym chociażby najmniejszym stowarzyszeniem, klubem czy też z poszczególnymi osobami, ale pod jednym warunkiem, a warunkiem tym jest wzajemne szanowanie się i akceptowanie różnorodności poglądów. Tylko wówczas jest możliwe osiągnięcie wspólnego celu. Wielokrotnie apelowałem w tej sprawie również do członków naszego stowarzyszenia – wyzbądźmy się wzajemnych antypatii, a jeżeli tego nie jesteśmy w stanie zrobić, zachowajmy je wyłącznie dla siebie.

Koleżanki i Koledzy
Za kilkanaście dni czekają nas organizowane po raz pierwszy 80 lat temu przez Lwowski Klub Krótkofalowców, ogólnoświatowe zawody noszące od 50 lat nazwę SPDX Contest. To jedne z najstarszych zawodów międzynarodowych do uczestnictwa w których zapraszam możliwie największą grupę krótkofalowców polskich. Zachęcam również do zapoznania się z artykułem przekazanym nam przez dwóch Tomków SP5CCC i SP6T, którego pierwsza część znajdzie się w kwietniowym Krótkofalowcu Polskim, a całość będzie dostępna na stronie PZK. Przypominam, że dla najlepszych Oddziałów PZK ufundowane zostały puchary za zajęcie trzech pierwszych miejsc. Liczymy na dużą aktywność stacji polskich w tych zawodach, tym bardziej, że nie przypadają one w okresie świątecznym.

Jerzy Jakubowski SP7CBG
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców