Piknik naukowo-techniczny - SP4PBI
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-05-19 / 03:15
Piknik naukowo -techniczny - SP4PBI

W dniu 18 maja stacja klubowa Polskiego Związku Krótkofalowców SP4PBI wspierała piknik naukowo-techniczny organizowany przez Dom Kultury w Lapach.

Piknik był poświęcony polskiemu wynalazcy Józefowi Kosackiemu.
Józef Stanisław Kosacki, syn Antoniego i Aleksandry (z domu Roszkowska) urodził się w 1909 roku w Łapach. Ojciec był maszynistą kolejowym. W 1933 roku ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. W 1941 roku dowództwo brytyjskie ogłosiło konkurs na wykrywacz min. Porucznik Kosacki zgłosił swoją konstrukcję, która wygrała w konkurencji z wieloma innymi. W bitwie pod El Alamein, w Afryce Północnej, dzięki zastosowaniu tych wykrywaczy wojska brytyjskie posuwały się dwukrotnie szybciej przez silnie zaminowane tereny pustynne. Były one przez wiele lat na wyposażeniu Armii Brytyjskiej, ostatnio użyto je w wojnie irackiej w 1991 r. Wykrywacze oparte na zasadzie opracowanej przez Józefa Kosackiego wykorzystywane są przez wszystkie armie świata.

W programie pikniku była wystawa poświęcona życiu i działalności profesora, pokazy saperskie 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego Wojska Polskiego, pokazy łazików i robotów sterowanych radiem: Magma, samolot udźwigowy, Bolid, przygotowane przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.

Miła, przyjazna atmosfera sprzyjała wymianie informacji i przybliżeniu uczestnikom spotkania wykorzystania fal radiowych w życiu człowieka. Dwie nasze łączności były retransmitowane przez mikrofon do wzmacniaczy estradowych do odsłuchu.

Parę fotografii poniżej

Wiesław SP4Z, Piotr SQ4LP, Łukasz SQ4SGA
Łukasz SWL, Michał SWL

sp4pbi

piknik

piknik

piknik