HF70AK
Dodane przez sp8mmw dnia 2014-05-28 / 01:13
Witajcie

Zbliża się kolejna 70-ta rocznica Bitwy Pod Osuchami. Była to największa bitwa partyzancka II Wojny Światowej. W pierścieniu niemieckiego okrążenia Puszczy Solskiej znalazły się trzy zgrupowania partyzanckie: AK i BCH pod dowództwem inspektora Zamojskiego AK mjr. Edwarda Markiewicza-około 1200 ludzi; zgrupowanie Armii Ludowej - około 700 ludzi i zgrupowanie rajdowych oddziałów sowieckich - około 1900 ludzi.
Niemcy użyli wielkiej siły: trzech dywizji piechoty, lotnictwa, oddziałów pancernych w tym dwóch pociągów pancernych, brygady kałmuckiej, oddziałów żandarmerii i policji. Łącznie ponad trzydziestu tysięcy żołnierzy. Operację przeciwpartyzancką oznaczyli kryptonimem Sturmwind. Przygotowania do niej rozpoczęli już w maju 1944 roku, w pierwszej połowie czerwca 1944 roku wyparli, zgrupowane w Lasach Lipskich i Janowskich oddziały AL i sowieckie
do Puszczy Solskiej. 18 czerwca rozpoczęli drugą część operacji Sturmwind. Puszczę otoczył bardzo szczelny pierścień wojsk niemieckich- wyjście z niego bez poważnych strat lub przeczekanie było niemożliwe. Oddziały AK - BCh związane z rodzinną zamojską ziemią, skoncentrowane dla wypełnienia planu Burza, podjęły beznadziejna próbę przeczekania Sturmwindu. Przewaga wroga i brak wspólnych działań partyzanckich zgrupowań doprowadziły do klęski partyzantów.Oddziały AK-BCh 25 czerwca 1944 roku podjęły walkę pod Osuchami i częściowo wydostały się z okrążenia. W tej bitwie poległo około 240 partyzantów. Spoczęli na cmentarzu partyzanckim AK-BCh w Osuchach Chwała Bohaterom! - Cześć Ich Pamięci!

Dla ubogacenia obchodów tego wydarzenia, będę aktywny pod znakiem HF70AK z Osuch od 29 czerwca do 31 lipca 2014 roku.

29 czerwca odbędą się w Osuchach państwowe uroczystości 70-tej rocznicy Bitwy. Program tych wydarzeń jest dostępny na stronie organizatora, Urzędu Gminy Łukowa - gospodarza terenu.
Zapraszam, koleżanki i kolegów, do przybycia do Osuch 29 czerwca na te obchody, pozostałych zapraszam na spotkanie w eterze. HF70AK będzie nadawać na 80 i 40 metrach na fonii. Jak co roku, wraz z żoną, będziemy udostępniać salę pamięci AK-BCh w Osuchach chętnym do zapoznania się z historią walk i losów Zamojszczyzny w czasie II Wojny Światowej.

73! Andrzej SP8MMW