Krótkofalowcy z Polski pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu.
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-04-29 / 12:32
Krótkofalowcy z Polski pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu.

Od kilku dni krótkofalowcy poszukują w eterze komunikatów nadawanych przez odciętych od świata mieszkańców Nepalu, a następnie pozyskane informacje przekazują stacjom koordynującym lub bezpośrednio do instytucji humanitarnych i ratunkowych. Zadaniem krótkofalowców jest zapewnienie alternatywnych sposobów przekazywania informacji w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji, które uniemożliwiają skorzystanie z powszechnie dostępnych środków komunikacji takich jak telefon komórkowy czy też Internet.

Komunikaty odebrane przez stacje z Polski są przekazywane m.in. do stacji koordynujących na falach krótkich z Ostrowa Wielkopolskiego, Wieruszowa oraz Warszawy.  Krótkofalowcy będący na obszarze całego świata odbierają sygnały i informacje nadawane przez krótkofalowców znajdujących się w Nepalu. Otrzymują informacje podające, że przykładowo do danej miejscowości nie ma dojazdu, jest potrzeba ewakuacji, dostawy żywności itp. Osoby, które odbierają takie informacje, przekazują je właściwym instytucjom.

Stacji koordynujących jest wiele, pracują na różnych częstotliwościach, komunikaty do takich stacji można przekazywać z Polski m.in. na częstotliwościach kryzysowych: 14205, 14210 i 14215 kHz. Mechanizm działania jest bardzo prosty: Na częstotliwości A krótkofalowiec odbiera prośbę o pomoc, a następnie na częstotliwości B na której pracuje stacja koordynująca, przekazuje informację, która następnie jest wykorzystywana przy planowaniu i prowadzeniu akcji ratunkowej.

W pomoc dla mieszkańców Nepalu zaangażowali się także młodzi krótkofalowcy z ostrowskiego klubu SP3POW działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie. We wtorek i środę po odebraniu komunikatów z Nepalu zorganizowali zbiórkę wśród uczniów ostrowskiej szkoły, zebrane środki trafią na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Najaktywniejszymi stacjami z obszaru Polski są SQ3TGV, SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego, SP7SMF z Wieruszowa oraz SQ5EBM z Warszawy, które w pasmie 14 MHz pełniły też rolę stacji koordynujących dla Europy, tzw. „Net control”.

Rafał SQ6IYR Manager ds. Łączności Bezpieczeństwa PZK-EmCom Manager PZK