Jubileuszowy 75 SP DX Contest 2008 (5-6.04.2008, 15:00-15:00)
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-03-31 / 12:22
Zbliża się SP DX Contest 2008. W tym roku liczymy na dużą aktywność stacji polskich. Termin zawodów tym razem nie pokrywa się z okresem Świąt Wielkanocnych. Jednak co najważniejsze, w tym roku obchodzimy 75 rocznicę pierwszej edycji naszych zawodów.

W 1933 roku Lwowski Klub Krótkofalowców, działając z polecenia Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców, zorganizował I Międzynarodowe Zawody PZK. Zawody odbyły się w dniach 17 - 30 grudnia 1933. W komunikacie Komisji Zawodów ("Krótkofalowiec Polski" nr 6/7 oraz 8 z 1934 roku), czytamy: Do zawodów stanęło blisko 1000 zawodników zagranicznych, z czterdziestu kilku państw sześciu kontynentów. Jest to liczba bardzo znaczna, nawet w porównaniu z największymi zawodami międzynarodowemi poważnych klubów zagranicznych. Sklasyfikowanych zostało 344 zawodników z 36 państw. Do powyższych liczb należy jeszcze dodać 36 stacji z Polski.

W okresie swojej 75 letniej historii zawody zmieniały się, w niektórych latach nie odbywały się, zmieniał się regulamin. W pewnym sensie historia naszych zawodów jest zwierciadłem, w którym odbija się historia polskiego krótkofalarstwa, a jednocześnie - patrząc szerzej - jest to część historii krótkofalarstwa światowego.

Z okazji jubileuszu zawodów wydawany jest okolicznościowy dyplom SP DX Contest - 75th Anniversary Award i organizowana jest praca stacji okolicznościowych SP75C, SP75O, SP75N, SP75T, SP75E, SP75S, SN75T (ostatnie litery znaków stacji tworzą słowo CONTEST). Organizacja tegorocznych zawodów, jak też i wydawanie dyplomu odbywają się we współpracy Polskiego Związku Krótkofalowców, Stowarzyszenia SPDXC i Lwowskiego Klubu Krótkofalowców.

Zapraszamy do udziału w SP DX Contest 2008. Mamy nadzieję, że liczba uczestników tegorocznych zawodów zapewni godne świętowanie naszego contestowego jubileuszu. W tegorocznych zawodach, poza dyplomami za zdobycie czołowych miejsc, wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowane będą pamiątkowe upominki (koszulki, długopisy, podkładki pod myszy komputerowe itp., wszystko oczywiście z motywami krótkofalarskimi).

Nawet jeśli nie możemy poświęcić dużej ilości czasu na pracę w zawodach, bądź też warunki sprzętowe i antenowe nie pozwalają na osiąganie czołowych wyników - warto wystartować w tegorocznych zawodach. Nagrody i upominki - choć to rzeczy miłe i ważne - nie są tym razem najistotniejsze. 75 Lecie to niezwykle dostojny jubileusz. W naszej tradycji, pisząc o 75 latach małżeństwa używamy określenia "brylantowe gody". Można zatem powiedzieć, że SP DX Contest obchodzi brylantowy jubileusz. Z drugiej strony z pewnością nie będzie przesady w stwierdzeniu, że SP DX Contest to w pewnym sensie brylant polskiego krótkofalarstwa. To brylant, który otrzymaliśmy w spadku po ludziach, którzy tworzyli polskie krótkofalarstwo. Zadbajmy w tym roku o ten wspólny skarb. Uczyńmy to uczestnicząc w zawodach SP DX Contest w pierwszy weekend kwietnia.

Zapraszamy na internetową stronę zawodów http://www.spdxcontest.info/, gdzie można znaleźć wyczerpujące informacje na temat zawodów i jubileuszowego dyplomu. Na stronie internetowej znajduje się m.in. wierny przedruk wyników I Międzynarodowych Zawodów PZK.


73
W imieniu organizatorów i własnym
Komisja Zawodów SP DX Contest