Konferencja WRC-2019 startuje 28 października
Dodane przez SP7TEV dnia 2019-10-24 / 10:10

Światowa konferencja radiokomunikacyjna WRC-2019 rozpocznie się 28 października w Sharm-el-Szejk (Egipt). W spotkaniu, które potrwa cztery tygodnie, wezmą udział trzy tysiące delegatów z większości krajów na całym świecie. Celem konferencji jest omówienie i uzgodnienie przygotowywanych zmian Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU.

Na konferencji będzie również obecna IARU i jej stowarzyszenia członkowskie, reprezentujące radiokomunikację amatorską i radiokomunikację amatorską satelitarną. Zespół IARU będzie liczył 14 osób z 10 krajów.

Szczególnie interesujące dla krótkofalowców są stanowiska dotyczące następujących punktów programu konferencji:

- [AI 1.1] przydzielenie
służbie amatorskiej całego pasma 50–54 MHz w Regionie 1

- [AI 1.13] nowe podziały pasm dla międzynarodowej telekomunikacji mobilnej, które potencjalnie mogą wpływać na pasmo amatorskie 47 GHz

- [AI 1.16] które mogą wpływać na pasmo amatorskie 5 GHz

- [AI 9.1.6] w sprawie bezprzewodowej transmisji mocy, w której harmoniczne systemów WPT (Wireless Power Transmission) mogą wpływać na widmo radiowe w zakresach MF i HF

- [AI 10] ewentualny wpływ planowanych punktów programu następnej konferencji WRC-23 na amatorską służbę radiokomunikacyjną (głównie chodzi o pasmo 1240–1300 MHz)

Udział IARU w konferencji jest zwieńczeniem czteroletniej pracy IARU w ITU i regionalnych organizacjach telekomunikacyjnych w celu ochrony i zwiększenia przydziałów częstotliwości dla radiokomunikacji amatorskiej. Zespół IARU będzie dostarczał aktualizacje w miarę postępu Konferencji.

WRC-2019 ma obszerny program, w którym kwestie amatorskie są tylko niewielką częścią. Więcej informacji o konferencji WRC-2019 na stronach ITU:

https://www.itu.int/en/ITU-R/conferences/wrc/2019/Pages/default.aspx


[info: Dave K1ZZ, IARU Secretary]